Drewniane posadzki z surowych desek, czyli tak zwane „białe podłogi” stosowane były nie tylko w wiejskich chałupach, jakkolwiek i w drewnianych domach w mieście. W miastach fabrycznych, gdzie większa część robotników rekrutowała się z szukającej bardziej profesjonalnego bytu ludności okolicznych wsi, pewne tradycje życia dziennego oraz sposobu aranżowania domu przenoszone były oczywiście ze wsi.

Tak w związku z tym, w naturalny sposób, w miejskich mieszkaniach, będących apartamentami robotniczymi uniwersalnie wykorzystywano podłogi drewniane z surowych desek. Interesującą opcją są też bambusowe podłogi – podłoga bambus. Kładzione były one na belkach podwalinowych, jakie czasami układane były dosadnie na gruncie. Powierzchnię pod posadzką wysypywano suchym piaskiem, który pełnił rolę izolatora i pochłaniacza wilgotności.

Na nim bezpośrednio układane były belki i do tych belek przybijana podłoga. Grubość desek podłogowych i ich szerokość oraz długość nie były jakoś ujednolicone, zależały od jakości osiągalnego materiału. Natomiast z pewnością wszelkie ich wymiary były większe od desek podłogowych aktualnie dostępnych w sprzedaży. Jako jeden z najbardziej ekskluzywnych rodzajów posadzek stosowanych we wnętrzach mieszkalnych wykorzystane były (i dalej są) parkiety z dębowej klepki.

Nawet te najprostsze, układane w stereotypową „jodełkę” przydają wnętrzu dostojeństwa oraz elegancji. Pierwotnie posadzki drewniane wykonane z drzewa dębowego konserwowane były wyłącznie przez woskowanie oraz polerowanie. Drewno dębowe należy do najtwardszych oraz w najwyższym stopniu odpornych na ścieranie rodzajów drewna, wskutek tego nienagannie nadaje się na posadzki. Poza tym, jego użyteczność do takiego zastosowania podwyższa odporność na działanie wody oraz jasna barwa.

Wyszlifowane klepki dębowe, po nasyceniu woskiem zyskują głęboką, ciepłą barwę, a wyszlifowanie daje wrażenie czystości oraz przestronności wnętrza mieszkania. Żeby podłoga nie utraciła połysku, woskowanie wypada było systematycznie powtarzać, podobnie jak froterowanie i polerowanie. Przy znacznie bardziej intensywnej eksploatacji podłogi, jak na przykład w przedpokoju lub też pokoju dziecinnym.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Podobne publikacje do tej

W jaki sposób przygotowywać usługę cateringową oraz robić reklamę catering dietetyczny własnym klientom?

Wiele zaczyna się od zebrania z konsumentem i ustalenia konwencji usługi gastronomicznej.…