Metody kontroli urodzeń na receptę obejmują hormony, bariery lub urządzenia przepisane przez lekarza. Istnieje kilka opcji antykoncepcji na receptę dostępnych dla kobiet, a większość z nich zawiera jakąś formę hormonu (estrogenu i progestyny ​​lub tylko progestyny). Różne rodzaje można przyjmować doustnie, nakładać na skórę, podawać jako zastrzyk, implantować lub wprowadzać do pochwy.

Wszystkie środki antykoncepcyjne przepisane przez lekarza wymagają wizyty u lekarza. Zazwyczaj opcje kontroli urodzeń na receptę są bardziej skuteczne niż metody dostępne bez recepty (takie jak prezerwatywy) i wymagają pewnego stopnia nadzoru medycznego. Metody te są wygodne i łatwe w użyciu, a także odwracalne — dzięki czemu możesz zajść w ciążę po ich zaprzestaniu.​​

Pigułka to popularna nazwa doustnej antykoncepcji. To jedna z najbezpieczniejszych, najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod kontroli urodzeń. Pigułka występuje w dwóch postaciach: pigułki złożonej i pigułki zawierającej tylko progestagen.

  1. Jak używa
  2. Pigułkę należy przyjmować codziennie, aby utrzymać poziom hormonów niezbędny do zapobiegania owulacji.
  3. Jak to działa
  4. Pigułka składa się z syntetycznych form hormonów progestyny ​​i estrogenu. Jednym ze sposobów działania pigułki jest zatrzymanie działania hormonów wywołujących owulację.
  5. Przewodnik po pigułkach antykoncepcyjnych

Nastolatek otrzymujący zastrzyk antykoncepcyjny.

Shot Depo Provera, znany również jako DMPA, jest formą progestyny ​​do wstrzykiwań (octan medroksyprogesteronu), dlatego uważa się, że jest to metoda zawierająca tylko progestagen (nie ma estrogenu).

Dostępne są dwie wersje — zastrzyk Depo Provera i zastrzyk Depo-subQ Provera. Zastrzyk Depo-subQ Provera 104 jest również zatwierdzony przez FDA do leczenia bólu związanego z endometriozą.

Jak używać

Zastrzyk należy podawać co 3 miesiące (12 tygodni) i zapewni ochronę ciąży tylko przez ten czas.

Przewodnik po zastrzykach antykoncepcyjnych Depo-Provera

Pierścień jest małym, elastycznym kołem o średnicy około 2 cali.

Jak używać

Wkładasz go do pochwy raz w miesiącu i pozostawiasz na miejscu na 3 tygodnie. Następnie wyjmujesz go na pozostały tydzień swojego cyklu. Stosując Nuvaring, należy co miesiąc zakładać nowy pierścień. W przypadku Annovera pierścień jest myty i wymieniany po tygodniu i może być używany przez 13 cykli.

Jak to działa

Pierścień wydziela syntetyczny estrogen i progestyn, aby chronić przed ciążą przez miesiąc. Działa jak inne skojarzone metody hormonalne. Ta metoda może być bardziej podatna na błędy niż niektóre inne opcje recepty (z powodu niewłaściwego użycia, niewłaściwego umieszczenia i nie pozostawania tam, gdzie powinno). Więcej https://bezpiecznaszkola.men.gov.pl/tematy/przeciwdzialamy-uzaleznieniom/materialy-4/

Przewodnik po NuvaRing

Plaster antykoncepcyjny to cienki, lepki plaster umieszczany na skórze brzucha, pośladków, górnej zewnętrznej części ramienia, barku lub górnej części tułowia.

Jak to działa

Plaster uwalnia syntetyczny estrogen i progestyn, które zapewniają ochronę przed ciążą. Ta metoda może podlegać błędom użytkownika, zwłaszcza jeśli łatka poluzuje się lub odpadnie lub jeśli nie jest wymieniana co tydzień.

Membrany

Wkładka do kubka przeponowego do kontroli urodzeń

Membrana to lateksowa lub silikonowa miseczka w kształcie kopuły z elastycznym brzegiem, który nie zawiera hormonów.

Jak używać

Lekarz musi zmierzyć pochwę kobiety, aby określić właściwy typ i rozmiar przepony. Zakłada się go przed stosunkiem i należy go pozostawić na 6 do 8 godzin po wytrysku

Przed wprowadzeniem diafragmę i jej pierścień należy pokryć galaretką lub kremem plemnikobójczym. Przed kolejnym stosunkiem należy zastosować dodatkowy środek plemnikobójczy.

Jak to działa

Przepona jest bezpiecznie umieszczana w pochwie i staje się barierą osłaniającą szyjkę macicy. Blokuje dostęp do macicy, podczas gdy środek plemnikobójczy utrudnia ruch plemników.

Przewodnik po membranie

Wkładka domaciczna (IUD) to małe, plastikowe urządzenie w kształcie litery T.

Jak używać

Wkładka domaciczna jest wkładana do macicy przez lekarza i ma 2 nitki włókien zwisające z pochwy. Kobieta może wyczuć struny, aby upewnić się, że wkładka jest nadal na miejscu. ParaGard można pozostawić na okres do 12 lat.​

Jak to działa

ParaGard (Copper T 380A) to jedyna niehormonalna wkładka domaciczna dostępna w USA. Ta wkładka ma nawiniętą miedź (która działa jak środek plemnikobójczy). Wkładka domaciczna podrażnia wyściółkę macicy, co utrudnia implantację. Służy również jako środek drażniący, dzięki czemu białe krwinki migrują do zapalnej macicy i mogą pomóc w niszczeniu plemników.

Wkładka domaciczna Mirena (IUD)

Lekarz w szpitalu trzymający wkładkę domaciczną

Mirena IUD to mały, elastyczny kawałek plastiku w kształcie litery T.

Jak używać

Mirena jest umieszczana w macicy przez lekarza i ma sznurki, które zwisają przez szyjkę macicy do pochwy. Sznurki mogą pozwolić kobiecie sprawdzić, czy wkładka jest nadal na swoim miejscu, a lekarzowi może użyć jej do usunięcia wkładki. Mirena działa przez 7 lat. Mirena jest również jedynym zatwierdzonym przez FDA środkiem antykoncepcyjnym do leczenia obfitych krwawień miesiączkowych.

Jak to działa

Mirena stale uwalnia niewielką ilość progestyny. Ze względu na progestagen jest nieco bardziej skuteczny niż ParaGard. Oprócz zmiany wyściółki macicy system Mirena zagęszcza również śluz szyjkowy (służy jako bariera dla plemników), a w niektórych przypadkach może hamować owulację.

Przewodnik po wkładce Mirena

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Podobne publikacje do tej

W jaki sposób przygotowywać usługę cateringową oraz robić reklamę catering dietetyczny własnym klientom?

Wiele zaczyna się od zebrania z konsumentem i ustalenia konwencji usługi gastronomicznej.…