Jednym z istotniejszych dokumentów, jakie muszą posiadać właściciele wielu mieszkań i domów, jest Świadectwa energetyczne. Dokument ten ma przede wszystkim na celu poświadczać, jak dużo jest potrzebne do jego codziennej eksploatacji i ogrzewania. A to bardzo się może różnić zależnie od rozmiaru budynku, jego stanu technicznego i wyposażenia.

Zrobienie takiego świadectwa chociażby umożliwi kupującym czy wynajmującym ustalić, na jakie wydatki muszą się nastawić i jakie inwestycje będą potrzebne. Takie świadectwo wykonane być może wyłącznie przez upoważnioną osobę, posiadającą konieczne umiejętności i doświadczenie. Jeśli będzie chodziło o koszty, to nie są one jakoś specjalnie wygórowane. Za nieduże mieszkanie bez problemów wystarczy kwota mniej więcej trzystu, w przypadku dużych budynków wzrośnie ona kilka razy.

Nasze przepisy dokładnie określają, jakie informacje powinny zawierać wykonane w prawidłowy sposób Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych musi się więc znaleźć frontowe zdjęcie budynku, szczegółowy plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, oraz informacja o konstrukcji ścian i stropów. Trzeba też uwzględnić technologię ogrzewania samego budynku, jak też przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ważnym elementem także będą wyliczenia wykonane przez osobę przygotowującą certyfikat, do których się bierze uzyskane dane. Taki certyfikat po zrobieniu jest ważny przez dziesięć lat, lecz jeśli wykona się w międzyczasie się jakieś modyfikacje, to należy go zrobić ponownie.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Podobne publikacje do tej

Czy warto kupować regenerowane wtryskiwacze

Właściciele samochodów wyposażonych w silniki wysokoprężne muszą mierzyć się niejednokrotnie z wieloma…

Pizza włoska – fabrykować samodzielnie, czy wyselekcjonować restaurację?

Prawdziwą i nowatorską pizzą jest pizza włoska, jaka jest zalążkiem pieczenia pizzy…